new WOW().init();

دفاع شخصی چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دفاع شخصی یا دفاع از خود به پادکارهایی گفته می‌شود که شخص برای حراست از سلامتی یا اموال خود یا دیگری به‌کار می‌بندد. در بسیاری از نظام‌های حقوقی، دفاع مشروع به‌عنوان حقی برای استفاده از زور در صورت به رسمیت پذیرفته شده‌است.

چیزی که باید برآن کاملا مسلط باشید یک یا دو تکنیک در نهایت مهارت است که در هر گونه شرایطی به شما کمک کند.ساده نگه داشتن دفاع شخصی در ساده ترین حالت شما را سالم از مخمصه نجات خواهد داد.با این حال یافتن اینکه کدام تکنیک ها برای شما مناسب است و شما باید درآنها مهارت پیدا کنید خود لازمه تمرین و پشتکار بالایی است.
دفاع شخصی همانند هنر رزمی است وباید به صورت ممتد یاد گرفته شود.ابتدا ساده ترین تکنیک ها را یاد بگیرید سپس درصورتی که مقدار حرفه ای شدید می توانید تکنیک های پیشرفته تری را یاد بگیرید تکنیک های پیشرفته تر سخت تر هستند و نیاز به سرعت و دقت بالاتری دارند.هممچنین باید ابتدا دفاع در مقابل ساده ترین حملات را یاد بگیرید و همراه با مهارت در این تکنیک ها،دفاع در مقابل حملات پیچیده تر را امتحان کنید و سعی در بهبود مهارت خود داشته باشید.
کسی که نمی تواند راه برود نمی تواند بدود.همچنین کسی که نمی تواند در مقابل حمله ساده ای دفاع موثری انجام دهد نمی تواندددر مقابل حملات سلاحهای سرد واکنشی موثر داشته باشد.در جریان تمرین در خواهید یافت که بسیاری از تکنیک هایی که در مقابل گرفتن توسط حریف کاربرد دارند در مقابل ضربات دیگری هم همانند مشت زدن و ... کاربرد دارند تشخیص اصول پایه ای در این دفاعها فقط با تمرین به دست می آید و این تشخیص از اولین ساعات تمرین دفاع شخصی شروع می شود.
دلیل دیگری که باید دفاع شخصی به صورت پیوسته یاد گرفته شود این است که حملات متنوعی وجود دارد که ممکن است شما درمعرض آنها قرار بگیرید و برای هر کدام از این حملات هم تکنیکهای زیادی موجود است  همچنین مقدار نیرویی که باید استفاده کنید متفاوت است.دو دسته از حملات در دفاع شخصی وجود دارند حملات مرگبار  و حملات معمولی. حملات مرگبار حملاتی هستند که مستقیما با جان شما سروکار دارند و یا آسیب دیدگی در این حملات بسیار بالاست همانند حملات با چاقو، شمشیر سامورایی ، نانچاکو و قفل کردن گردن و خفه گی و ... حملات غیر مرگبار و معمولی حملاتی همانند گرفتن مچ دست و قفل کردن آن و یا هل دادن و از تعادل خارج کردن است. حملات غیر مرگبار گاهی ممکن است به حملات مرگبار هم منتهی شوند. در مقابل هر نوع حمله ای لازم است تا به اندازه مورد نیاز آن حمله از نیروی دفاعی استفاده کنید.مثلا لازم نیست با شدتی که در مقابل چاقو دفاع می کنید در برابر یک ضربه مشت دفاع کنید. باید یاد بگیرید تا خشم و نیروی خود را کنترل کنید و در هر زمان به میزان کافی از انها استفاده کنید این کار از شدت یافتن درگیری جلوگیری می کند و همچنین شما را فقط به عنوان کسی که دفاع کردهاست معرفی می کند نه کسی که در برابر یک ضربه مشت دست طرف دیگر را شکسته است و یا موجب مرگ مهاجم شده است.بنابراین یاد بگیرید تا نیروی خود را کنترل کنید و این فقط با آموزش پیوسته ممکن است.

 

چارچوب های دفاع شخصی


اجتناب
اجتناب از موقعیت‌های خطرناک، روشی مفید برای دفاع از خود است. حمله‌کننده معمولاً متمرکزتر، قوی‌تر و مسلح است و با شخصی که به او حمله می‌شود در یک سطح نیست. با توجه به این عوامل، شکست مهاجم بعید است. هنگامی که فرصتِ اجتناب ممکن است، شانس بشتری برای فرار وجود دارد، که به آن تکنیک «فرار انفجاری» یا «فرار سریع» می‌گویند. اینکه ما درک کنیم موقعیت ما یک موقعیت خطرناک و کشنده است یا اینکه حداقل‌های حریف را بسنجیم، بسیار مهم و ضروری است. همیشه باید یک هشدار و آماده‌باش ذهنی داشته‌باشیم. ناگفته نماند که ما نیز نیاز به آموزش مهارت‌های رزمی و دفاعی برای عملکرد هرچه بهتر داریم، ولی احتیاط شرطِ عقل است.


تشنج‌زدایی
به دفاع شخصیِ کلامی یا گفتاری گفته می‌شود. شالودهٔ این دفاع از دو ورزشِ آیکیدو و جودو گرفته شده و به همین نام‌ها نیز معروف است. این تکنیک، «استفاده از کلمات برای جلوگیری از درگیری و پایان دادن به حمله» تعریف شده‌است که راهی است برای سپر قرار دادن کلمات برای عدم درگیری. به این نوع عمل «مدیریت تعارض» نیز می‌گویند که تکنیکی است متشکل از استفاده از صدا، لحن، و زبانِ بدن برای آرام کردن وضعیت بالقوهٔ یک خشونت قبل از بالفعل شدن آن، که شامل تکنیک‌هایی مانند گرفتنِ زمان و منحرف کردن مکالمه به افراد دیگر، یا ورود به موقعیت همدلانه یا همذات‌پنداری برای ایجاد حس درک مهاجم است.


هشدار شخصی
هشدارِ شخصی، یک راه برای درخواست دفاع از دیگران است. زنگ شخصی، نوعی دستگاه کوچک دستی است که صدای بلند، قوی و نافذ دارد و توجه دیگران را به شما جلب می‌کند. برای مثال، یک سوت استخر این کار را می‌تواند برای همه انجام دهد، و یک عامل بازدارنده برای مهاجمان به‌شمار می‌رود.

هدف ما

در هر وضعیت جسمانی هستید در هر سنی هستید

" ما شما را ایده ال می سازیم"

برچسب ها

دفاع شخصی هوشمند

علی نیازی

سنسی

دفاع و مبارزه

سلاح سرد

ساعات کار باشگاه

دوشنبه : 20:30 - 18:30
شنبه: 20:30 - 18:30

 

Search