لزوم یادگیری دفاع شخصی در کودکان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لزوم یادگیری دفاع شخصی در کودکان

خشونت های خیابانی به عنوان یکی از انحرافات اجتماعی شناخته شده است. متاسفانه آنچه در اکثر تحقیقات انجام شده در این خصوص صورت گرفته صرفا به ابعاد گسترده آن در بین جوانان و به صورت درگیری ها و نزاع های خشن خیابانی توجه شده است
خشونت خیابانی به استفاده از نیروی فیزیکی توسط افراد یا گروه هایی از داخل فضای عمومی می باشد که نتیجه آن موجب مرگ یا آسیب می شود. این تعریف تقریباً گسترده است و شامل انواع خشونت که معمولاً توسط دست اندرکاران و محققان بهداشت و سلامت عمومی به ویژه خشونت جوانان که معمولاً در خیابان و سایر محیط‌های باز اتفاق می افتد، مورد خطاب قرار می‌گیرند نیز می‌شود.

گرچه آمار جرایم خشونت‌آمیز همیشه محل اتفاق را مشخص نمی‌کند، اما تقریباً یک سوم این جرایم در خیابان و محیطه‌های باز صورت می‌گیرد. خشونت‌های مربوط به مدرسه این‌روزها توجه رسانه‌ها را به خود معطوف کرده‌است اما بسیاری اعمال خشونت‌آمیز که توسط نوجوانان صورت می‌گیرد در خارج از محیط مدرسه اتفاق می‌افتد. در سال ۱۹۹۹، بیش از یک سوم دانش‌آموزان مدارس ایالات‌متحده در نزاع خیابانی شرکت داشته‌اند درحالیکه فقط یک مورد از هر هفت دانش‌آموز در محیط مدرسه وارد نزاع شده‌است. قتل توسط نوجوانان مدرسه‌ای نیز کمتر اتفاق می‌افتد که در محیط مدرسه باشد. بین سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴، کمتر از یک درصد از قتل‌های انجام گرفته توسط نوجوانان مدرسه‌ای در محیط مدرسه اتفاق‌افتاده و اکثر آنها در خیابان بوده‌است.
خشونت‌های خیابانی اشکال مختلفی دارند، ازجمله قتل واقعی یا تهدید‌آمیز، تجاوز و آزار و اذیت جنسی، سرقت (با یا بدون آسیب)، و حمله. گرچه همه خشونت‌های خیابانی مربوط به باندهای خیابانی است، رابطه باندها با قتل باعث می‌شود خشونت خیابانی به یک مسئله و مشکل سلامت عمومی تبدیل شود. بیش از ۹۴ درصد از شهرهای امریکا با جمعیتی بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰، باندهای خیابانی دارد و بسیاری شهرهای کوچکتر و روستایی‌تر نیز فعالیت باندهای خیابانی را گزارش کرده‌اند. عضویت در این باندها خطر مرگ‌های خشونت‌آمیز را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

اتفاقات زیادی غیرمنتظره هستند و شاید در آن لحظه، آمادگی روبه رو شدن با ان ها را نداشته باشید. مهاجمان به شما اخطار نمی دهند و هیچ پرچمی را برای باخبرکردن شما از نیتشان تکان نمی دهند! . حملات به صورت کاملا فوری، سریع، غیرقابل پیش بینی و پرخاشگرانه صورت می گیرند. ان ها دارای قانون های مجزا، مجموعه ی کاتاهای خاص، فرم ها و تکنیک های خاص نیستند. بیشتر افراد خاطی در آن لحظه به کاری که انجام می دهند، فکر نمی کنند. یک دعوا شامل حملات چندگانه ای است و شاید با یک مشت ساده شروع شود ولی در نهایت در آن از چاقو یا سلاح های دیگر استفاده شود. معمولا سر و دست در نزاع های ساده مورد حمله قرار می گیرند ولی سلاح ها به هرجایی زده خواهند شد. شاید ان حملات توسط افراد ماهر یا تازه کار صورت گیرند و یا در زمین مبارزه به پایان برسند.
بنابراین تکنیک های زیادی از هنرهای رزمی را نمی توان در همچین نزاع هایی استفاده کرد. چندین مورد از ان ها فقط حسی کاذب از توانایی و آرامش را به انسان می دهند. اصلا غیرعادی نیست که هنرجوی باتجربه ی هنرهای رزمی نتواند در یک مبارزه ی واقعی از خودش دفاع بکند. ذهن انسان در مواقع حساس به صورت کاملا غریزی برای دو ثانیه از کار می افتد و فرصت برای حمله ی مهاجم فراهم می شود. مبارزات خیابانی مثل فیلم ها، مبارزات بدون محدودیت و مسابقات مشت‌زنی بدون دستکش و مبارزات داخل قفس نیستند. چون در آن ها هم از قوانین و شکل های خاص داوری و کنترل مبارزان استفاده می شود.
یادگیری تکنیک‌هایی که با وجود نداشتن برتری فیزیکی ‏بتوان با مزاح‌مان برخورد کرد تحت‌عنوان «دفاع شخصی» در بسیاری از باشگاه‌های ورزشی آموزش داده می‌شود.
شمار زیادی از سیستم های هنرهای رزمی به منظور مزایای سلامتی، اعتماد به نفس و یا به صورت تجملی پایه گذاری شدند. شمار زیادی از آن تکنیک ها ضعیف، غیرکاربردی و پیچیده هستند و برای یک مهاجم خشن غیرکابردی هستند. البته بسیاری از آن ها هم دارای آموزش های خوبی برای اعمال بر روی فرد مهاجم هستند. چندین مورد از آن ها هم به صورت مبتدی آموزش داده می شوند و فقط بیانگر یک سبک مبارزه ی جدید هستند.  

اهمیت یادگیری دفاع شخصی کودکان