new WOW().init();

راهنمای ضربه با آرنج در دفاع شخصی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انواع ضربات آرنج

چگونه از آرنج مان در دفاع از خود استفاده کنیم؟

خوردن آرنج در صورت حتی تصورش از مشت خوردن هم ترسناک است.ضربه با آرنج با توجه به نحوه ی برخورد می تواند باعث غش کردن شود یا زخم های عمیقی به وجود آورد. زمانی که به کسی مشت می زنید ، اگر تکنیک مشت زنی شما بی نقص نباشد ممکن است باعث شکستگی استخوان های کوچک دستتان شود . ولی در عوض آرنج از مجموعه ای از استخوان های بزرگ و انعطاف پذیر تشکیل شده است. بنابرین وقتی با آرنج به کسی ضربه می زنید کسی که باید نگران شکستگی استخوان باشد طرف مقابل است.
مشکلی که  وجود دارد این است که در هنرهای رزمی ضربه های آرنج متعدد و مختلفی تدریس می شود ، در حالی که بیشتر آنها امتحانشان را پس نداده اند.خوشبختانه ما می توانیم با نگاه به ورزش هایی مثل موی تای و MMA(هنرهای رزمی ترکیبی) ببینیم برخورد ضربه آرنج باعث چه اتفاقی می شود و بهترین راه برای زدن این ضربه چیست.

1-ضربه افقی

در این نوع ضربه شما آرنجتان را موازی با زمین حرکت می دهید و اگر هدفتان زدن ضربه ی سنگین به طرف مقابل باشد ، با جلوی آرنج و اگر قصد زخمی کردن کسی را دارید با نوک آرنج باید ضربه بزنید.این ساده ترین ضربه آرنج برای آموزش دادن است ، پس خوب است که با آن شروع کنیم.این ضربه برای فاصله نزدیک (فاصله مناسب برای زدن یک ضربه هوک یا کمتر) مناسب است. بهتر است شما با یک دست سر طرف مقابل را کنترل کنید.فقط یادتان باشد که حتما دست دیگرتان را بالا نگه دارید زیرا وقتی فاصله شما با طرف مقابل در حدی است که می توانید او را با آرنج بزنید پس این شرایط برای او نیز وجود دارد.

۲-ضربه رو به پائین با آرنج

در این ضربه آرنج شما تقریبا با زاویه ۴۵ درجه پائین می آید ، که این باعث تقویت شدن شدت ضربه می شود چون علاوه بر تاثیر چرخش بدن شما روی ضربه ، جاذبه زمین هم روی شدت ضربه تاثیر می گذارد.آموزش این ضربه نسبت به ضربه افقی مقداری پیچیده تر است ، چون بازیابی موقعیت آرنجتان بعد از این ضربه نیاز به هماهنگی بیشتر بدن با ذهن دارد ، اما این مهارت آن قدر ارزش دارد که برای تسلط بر آن تمرین کنید.این ضربه می تواند باعث ایجاد یک زخم بزرگ بر روی صورت شود. این ضربه همچنین در مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی استفاده می شود.

۳-ضربه به سمت بالا

 

این ضربه شبیه ضربه Uppercut(مشت زدن به زیر چانه در ورزش هایی از قبیل بوکس و …) است منتها با سطحی به شدت محکم تر. در این ضربه باید دستتان را کاملا به سمت بالا حرکت دهید (هرچند که برخی افراد به اشتباه با زاویه کمی دستشان را حرکت می دهند) در این ضربه دستتان در کنار سرتان به عقب کشیده می شود شبیه زمانی که موهایتان را به سمت عقب شانه می کنید.
در این ضربه معمولا پائین چانه نشانه گرفته می شود که یکی از سه نقطه مهمی است که معمولا باعث ناک اوت شدن افراد می گردد.مانند حالت های قبلی دستتان را بالا بگیرید و در مقابل هر ضدحمله ای از خودتان دفاع کنید.

۴-ضربه نیزه ای

ضربه ی نیزه ای به شدت شبیه ضربه به سمت بالا با آرنج (مورد۳) است، اما سازکار و قدرت این ضربه کاملا متفاوت است.در این نوع ضربه شما آرنجتان را به سمت نقطه ای که می خواهید به آن ضربه بزنید خم می کنید ، و سپس آرنجتان را به مانند نیزه به سمت سینه ، شانه ، بینی و یا صورت طرف مقابل پرتاب می کنید.این نوع از ضربه با آرنج به وفور در هنرهای رزمی فیلیپین و اندونزی یافت می شود ، اگرچه در این هنرها معمولا از دست دیگر به عنوان پشتیبان دست اول و یا برای پرت کردن حواس طرف مقابل استفاده می شود در حالی که در اینجا به مانند بوکس تایلندی از دست به عنوان محافظ صورت استفاده می شود.

۵- ضربه آرنجِ در حال سقوط